Projekt predšolske bralne značke, katerega avtorica je Slavka Kristan, poteka že od leta 1992. Na OŠ Šmarjeta smo v projekt vključeni od leta 1998 in od takrat se število malčkov, ki se vključujejo v projekt pripovedovanja pravljic le še povečuje. Prvo leto se je iz šmarješkega vrtca v projekt vključilo 21 otrok, letos jih je bilo že okroglih 100.

Projekt je zasnovan tako, da si otrok v knjižnici izposodi knjigo (slikanico), katero mu starši doma preberejo, nato pa otrok na podlagi slik, obnovi zgodbo najprej staršem, nato pa še knjižničarki v Knjižnici Mirana Jarca, oz. vzgojiteljici v vrtcu ali pa knjižničarju na OŠ Šmarjeta. Ob koncu projekta si otrok skupaj s starši, za nagrado ogleda lutkovno igrico v Novem mestu in prejme priznanje.

Letošnja zaključna prireditev je potekala 5. aprila 2018 v Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem mestu.